2016 Midwest SUP Racing Series splash banner
2016
To encourage the Midwest water lovers to stand up and ride the paddleboarding wave.
2016 Midwest SUP Racing Series Race Results and Standings

WPA/MWSUP National Points Race*
WPA/MWSUP Points Race
MWSUP Points Race
WPA/MWSUP Regional Championship Points Race*
Cancelled Event
*Double Points race



June

 
6 Mile SUP race
(1) Brian LeFeve M 14' 45 (1:09:57) 1000 pts
(2) Ben Gareiss M 14' 27 (1:10:47) 750 pts
(3) Dean Leeper M 14' 24 (1:11:41) 550 pts
(4) Matt Hassenrik M 14' 38 (1:13:21) 400 pts
(5) David Gould M 14' 24 (1:13:43) 325 pts
(6) Chris Ferrara M 14' 42 (1:14:12) 250 pts
(7) Kevin Julka M 14' 26 (1:14:38) 200 pts
(8) Alex Sandler M 14' 49 (1:15:24) 150 pts
(9) Brian Wilse M 14' 48 (1:15:50) 125 pts
(10) Jim Misiewicz M 14' 49 (1:17:46) 100 pts
(11) Jake Clement M 14' 22 (1:18:00) 99 pts
(12) Frank Bellisario M 14' 48 (1:23:28) 98 pts
(13) Ricardo Lung M 14' 45 (1:25:03) 97 pts
(14) Chris Smith M 14' 37 (1:25:04) 96 pts
(15) Wendell Martin M 14' 58 (1:28:35) 95 pts
(16) Rob Giorgi M 14' 52 (1:29:29) 94 pts
(17) John Anter M 14' 54 (1:30:44) 93 pts
(18) Tom OConner M 14' 61 (1:36:26) 92 pts
(19) David Frazier M 14' 48 (1:49:45) 91 pts
 
(1) Kevin Cansiani M 12'6" 39 (1:18:15) 1000 pts
(2) Camden Misiewicz M 12'6" 15 (1:18:37) 750 pts
(3) Tristan Ferrara M 12'6" 13 (1:18:59) 550 pts
(4) Karl Eugster M 12'6" 57 (1:25:13) 400 pts
(5) Rusty Deane M 12'6" 45 (1:31:13) 325 pts
(6) Tristan Patrona M 12'6" 50 (1:35:39) 250 pts
(7) Randy Rair M 12'6" 40 (1:37:00) 200 pts
 
(1) Crystal Smith F 12'6" 36 (1:34:41) 1000 pts
(2) Kirsten Lefeldt F 12'6" 39 (1:35:08) 750 pts
(3) Emma Hadden F 12'6" 26 (1:40:18) 550 pts
(4) Melissa Camphous F 12'6" 37 (1:41:09) 400 pts
(5) Edie Call F 12'6" 42 (1:48:06) 325 pts
 
(1) Bill Cochrane M Surf 56 (1:43:22) 1000 pts
(2) Chris Dyki M Surf 44 (1:52:20) 750 pts
(3) Aaron Dyki M Surf 36 (2:00:35) 550 pts
 
(1) Kelley Behrendt F Surf 42 (2:00:09) 1000 pts

 
Paddle to the Point Long Race
(1) David Gould M 14' (0:56:11) 1000 pts
(2) Michael Westenberger M 14' (0:56:15) 750 pts
(3) Dave Schuster M 14' (1:00:48) 550 pts
(4) Steven Landick M 14' (1:01:38) 400 pts
(5) Brendan Dowd M 14' (1:01:54) 325 pts
(6) Ty Simic M 14' (1:06:07) 250 pts
(7) Erin Keenan M 14' (1:09:44) 200 pts
(8) Dave Schultz M 14' (1:13:51) 150 pts
(9) Chris Pinkerton M 14' (1:14:47) 125 pts
(10) Nate Waldera M 14' (1:17:05) 100 pts
 
(1) Karl Eugster M 12'6" (1:09:00) 1000 pts
(2) Eric Heiligenstein M 12'6" (1:12:56) 750 pts
(3) Sixto Linares M 12'6" (1:36:26) 550 pts
 
(1) Sarah Schuster F 12'6" (1:14:59) 1000 pts
(2) Kirsten Lefeldt F 12'6" (1:15:14) 750 pts
(3) Shannon Blay F 12'6" (1:16:04) 550 pts
(4) Samantha Carlson F 12'6" (1:23:24) 400 pts
(5) Alison Valiulis F 12'6" (1:23:43) 325 pts
(6) Leslie Maclin F 12'6" (1:32:38) 250 pts
 
Short Race
(1) Ken Cox M 14' (0:26:04) 1000 pts
 
(1) Austin Kuttruff M Surf (0:29:37) 1000 pts
(2) Richard Bulthaus M Surf (0:30:55) 750 pts
(3) Michael Johnson M Surf (0:43:40) 550 pts
 
(1) Charmaine Barden F Surf (0:40:11) 1000 pts
(2) Briana Torres F Surf (0:42:09) 750 pts

 
6 Mile National Points Race
(1) Garrett Fletcher M 14' (1:04:19) 2000 pts
(2) Ben Gareiss M 14' (1:06:36) 1500 pts
(3) Michael Westenberger M 14' (1:08:12) 1100 pts
(4) Kevin Julka M 14' (1:08:18) 800 pts
(5) Mike Brumbaugh M 14' (1:09:11) 650 pts
(6) Jonathan Sanborn M 14' (1:09:19) 500 pts
(7) Robbie Brink M 14' (1:10:59) 400 pts
(8) Brendan Dowd M 14' (0:00:00) 300 pts
(9) Kenny Lambrecht M 14' (1:11:39) 250 pts
(10) Dave Schuster M 14' (1:13:35) 200 pts
(11) Erin Keenan M 14' (1:16:49) 198 pts
(12) Dave Schultz M 14' (1:16:51) 196 pts
(13) Ty Simic M 14' (1:16:53) 194 pts
(14) Chris Pinkerton M 14' (1:17:01) 192 pts
(15) Mike Koehler M 14' (1:43:01) 190 pts
 
(1) Karl Eugster M 12'6" (1:13:44) 2000 pts
(2) Eric Heiligenstein M 12'6" (1:23:09) 1500 pts
 
(1) Sarah Weyenberg F 12'6" (1:13:51) 2000 pts
(2) Patti Bohaty F 12'6" (1:15:23) 1500 pts
(3) Elizabeth Schluter F 12'6" (1:21:11) 1100 pts
(4) Ellery Winghart F 12'6" (1:21:59) 800 pts
(5) Anya Yurchenko F 12'6" (1:22:04) 650 pts
(6) Kirsten Lefeldt F 12'6" (1:22:21) 500 pts
(7) Sarah Schuster F 12'6" (1:29:46) 400 pts
(8) Jessie Weyenberg F 12'6" (1:29:46) 300 pts
(9) Missy Lukey F 12'6" (1:34:26) 250 pts
(10) Leslie Maclin F 12'6" (1:40:28) 200 pts
 
2 Mile Recreational Race
(1) Bryant Carlson M 14' (0:26:09) 2000 pts
(2) Ken Cox M 14' (0:28:50) 1500 pts
(3) Arden Anderson M 14' (0:30:16) 1100 pts
 
(1) Mike Rakow M 12'6" (0:27:00) 2000 pts
(2) Chris Gebert M 12'6" (0:29:52) 1500 pts
(3) Chris Jens M 12'6" (0:32:59) 1100 pts
(4) Terry Knier M 12'6" (0:35:59) 800 pts
(5) Ben Hildreth M 12'6" (0:38:47) 650 pts
 
(1) Samantha Carlson F 12'6" (0:32:00) 2000 pts
(2) Lisa Kummer F 12'6" (0:32:20) 1500 pts
(3) Katie Schuster F 12'6" (0:35:00) 1100 pts
(4) Sarah Majerus F 12'6" (0:35:20) 800 pts
(5) Meredith Dorneker F 12'6" (0:35:59) 650 pts
 
(1) Doug Vojtko M Surf (0:31:50) 2000 pts
(2) Dan Sajdak M Surf (0:32:58) 1500 pts
(3) Austin Kuttruff M Surf (0:34:20) 1100 pts
(4) Brendan Dowd M Surf (0:36:13) 800 pts
 
(1) Charlie Schleevogt F Surf (0:30:54) 2000 pts
(2) Judy Knier F Surf (0:35:06) 1500 pts
(3) Jill Zschetzsche F Surf (0:36:48) 1100 pts
(4) Kya Diehl F Surf (0:37:25) 800 pts
(5) Kelly Waala F Surf (0:39:01) 650 pts
(6) Linda Adams F Surf (0:39:45) 500 pts
(7) Peg Hau F Surf (0:59:17) 400 pts

 
SUP Elite 6 Mile
(1) Ben Gareiss M 14' (1:24:52) 1000 pts
(2) David Gould M 14' (1:25:36) 750 pts
(3) Chris Ferrara M 14' (1:25:39) 550 pts
(4) Daniel Novak M 14' (1:25:42) 400 pts
(5) Matt Johnson M 14' (1:27:45) 325 pts
(6) Ryan Tiderington M 14' (1:29:27) 250 pts
(7) Basil Tydings M 14' (1:30:45) 200 pts
(8) Jim Misiewicz M 14' (1:32:03) 150 pts
(9) Nick Koenigsknecht M 14' (1:37:09) 125 pts
(10) Charles Anter M 14' (1:41:21) 100 pts
(11) Robb Webber M 14' (1:46:72) 99 pts
(12) Marc Tarkington M 14' (1:54:50) 98 pts
 
(1) Megan McCormack F 14' (2:18:43) 1000 pts
 
(1) Karl Eugster M 12'6" (1:36:04) 1000 pts
(2) Tristan Ferrara M 12'6" (1:37:33) 750 pts
(3) Kwin Morris M 12'6" (1:44:42) 550 pts
(4) Ethan Morrical M 12'6" (1:48:36) 400 pts
(5) Todd Miller M 12'6" (1:54:31) 325 pts
 
(1) Sam Griffin F 12'6" (1:45:43) 1000 pts
(2) Anita Webber F 12'6" (1:47:52) 750 pts
(3) Liese Pfeifer F 12'6" (1:52:09) 550 pts
(4) Amie Elve F 12'6" (1:53:11) 400 pts
(5) Jessica Kerfoot F 12'6" (2:02:48) 325 pts
(6) Leslie Maclin F 12'6" (2:15:37) 250 pts
 
SUP Rec 3 Mile
(1) Keith Conway M 14' (0:49:02) 1000 pts
(2) Dave Meade M 14' (0:56:24) 750 pts
(3) Matthew Newman M 14' (1:21:11) 550 pts
 
(1) Scott Wilson M 12'6" (0:49:20) 1000 pts
(2) Geno Abbey M 12'6" (0:52:56) 750 pts
(3) Tim Dehr M 12'6" (0:54:10) 550 pts
 
(1) Lucky Miller F 12'6" (0:57:28) 1000 pts
(2) Sara Hunt F 12'6" (1:00:12) 750 pts
(3) Suzanne Wilson F 12'6" (1:03:36) 550 pts
(4) Rhonda Garvin F 12'6" (1:09:50) 400 pts
(5) Kristen Lagos F 12'6" (1:15:57) 325 pts
 
(1) Mike Bartos M Surf (0:57:00) 1000 pts
(2) Brandon Busuito M Surf (1:03:04) 750 pts
(3) Russ Ryba M Surf (1:20:18) 550 pts
July

 
Browns Lake SUP 6 Mile Long Race
(1) Dean Leeper M 14' (0:54:27) 1000 pts
(2) David Gould M 14' (0:54:46) 750 pts
(3) Michael Westenberger M 14' (0:55:05) 550 pts
(4) Brendan Dowd M 14' (0:56:31) 400 pts
(5) Ben Johnston M 14' (1:01:29) 325 pts
(6) Erin Keenan M 14' (1:01:32) 250 pts
(7) Chris Pinkerton M 14' (1:02:19) 200 pts
(8) Dave Schultz M 14' (1:02:23) 150 pts
(9) Bryant Carlson M 14' (1:05:09) 125 pts
(10) Nate Morton M 14' (1:05:57) 100 pts
(11) Nate Waldera M 14' (1:08:09) 99 pts
(12) Thomas Zuccaro M 14' (1:09:07) 98 pts
(13) Michael Kramer M 14' (1:11:30) 97 pts
(14) Illya Fiuty M 14' (1:18:00) 96 pts
 
(1) Becky Striet F 14' (1:12:28) 1000 pts
 
(1) Steve Kmecak M 12'6" (0:59:09) 1000 pts
(2) Karl Eugster M 12'6" (1:01:09) 750 pts
(3) Matt Claybourn M 12'6" (1:05:12) 550 pts
(4) Eric Heiligenstein M 12'6" (1:05:19) 400 pts
 
(1) Sarah Weyenberg F 12'6" (0:59:27) 1000 pts
(2) Elizabeth Schluter F 12'6" (1:08:16) 750 pts
(3) Kirsten Lefeldt F 12'6" (1:09:49) 550 pts
(4) Sarah Schuster F 12'6" (1:10:14) 400 pts
(5) Deb Klapperich F 12'6" (1:16:33) 325 pts
(6) Leslie Maclin F 12'6" (1:21:44) 250 pts
 
Browns Lake SUP 3 Mile Short Race
(1) Tyler Leeper M 14' (0:27:28) 1000 pts
(2) Patrick Lynch M 14' (0:29:21) 750 pts
(3) Steve Hirn M 14' (0:30:03) 550 pts
(4) Ken Cox M 14' (0:30:13) 400 pts
(5) Tim McKenna M 14' (0:30:49) 325 pts
(6) Marc Klug M 14' (0:31:39) 250 pts
(7) Ashton Lucas M 14' (0:32:44) 200 pts
(8) Gary Goebel M 14' (0:46:42) 150 pts
 
(1) Todd Tweet M 12'6" (0:30:14) 1000 pts
(2) Bernardo Isacovici M 12'6" (0:35:50) 750 pts
(3) Casey Weis M 12'6" (0:36:17) 550 pts
(4) Will Stalle M 12'6" (0:36:49) 400 pts
(5) Rick Stalle M 12'6" (0:38:39) 325 pts
(6) Robert Foggia M 12'6" (0:39:38) 250 pts
 
(1) Samantha Carlson F 12'6" (0:35:00) 1000 pts
(2) Jenny Deluca F 12'6" (0:37:03) 750 pts
(3) Meredith Dorneker F 12'6" (0:37:10) 550 pts
(4) Amy Pasley F 12'6" (0:38:35) 400 pts
(5) Halla F 12'6" (0:39:12) 325 pts
(6) Kristen Wallrab F 12'6" (0:39:53) 250 pts
(7) Kirsten Anderson F 12'6" (0:40:51) 200 pts
(8) Chloe Heiligenstein F 12'6" (0:42:41) 150 pts
(9) Elsie Kmecak F 12'6" (0:43:15) 125 pts
 
(1) Chris Potter M Surf (0:34:33) 1000 pts
(2) Austin Kuttruff M Surf (0:35:46) 750 pts
(3) Doug Vojtko M Surf (0:36:58) 550 pts
(4) James Pavlich M Surf (0:42:11) 400 pts
 
(1) Kathleen Omara F Surf (0:37:06) 1000 pts

 
6 Mile SUP race
(1) Ryan Helm M 14' (0:49:32) 1000 pts
(2) Matt Hassenrik M 14' (0:51:12) 750 pts
(3) Ben Gareiss M 14' (0:52:23) 550 pts
(4) Daniel Novak M 14' (0:52:36) 400 pts
(5) Chris Ferrara M 14' (0:52:44) 325 pts
(6) David Gould M 14' (0:53:00) 250 pts
(7) Brendan Dowd M 14' (0:54:30) 200 pts
(8) Jim Misiewicz M 14' (0:55:14) 150 pts
(9) Ryan Tiderington M 14' (0:55:45) 125 pts
(10) Frank Belisario M 14' (0:57:02) 100 pts
(11) Nick Koenigsknecht M 14' (0:58:13) 99 pts
(12) David Boes M 14' (1:01:07) 98 pts
(13) Robb Webber M 14' (1:01:30) 97 pts
(14) Noah Hall M 14' (1:03:42) 96 pts
(15) Ryan Buese M 14' (1:03:50) 95 pts
(16) Randy Newbold M 14' (1:07:51) 94 pts
 
(1) Camden Misiewicz M 12'6" (0:56:43) 1000 pts
(2) Tristan Ferrara M 12'6" (0:56:48) 750 pts
(3) Kevin Cansiani M 12'6" (0:57:25) 550 pts
(4) Karl Eugster M 12'6" (0:58:37) 400 pts
(5) Steffen Mueller M 12'6" (1:01:41) 325 pts
(6) Todd Miller M 12'6" (1:04:36) 250 pts
 
(1) Sam Griffin F 12'6" (0:58:44) 1000 pts
(2) Anita Webber F 12'6" (1:02:28) 750 pts
(3) Kirsten Lefeldt F 12'6" (1:04:09) 550 pts
(4) Shelly Hammond F 12'6" (1:04:27) 400 pts
(5) Leda Olmsted F 12'6" (1:04:42) 325 pts
(6) Ali Hoxsie F 12'6" (1:04:55) 250 pts
(7) Emma Hadden F 12'6" (1:07:07) 200 pts
 
SUP Rec 3 Mile
(1) Scott Moore M 14' (0:30:19) 1000 pts
(2) Harry Tope M 14' (0:31:11) 750 pts
 
(1) Austin Adair M 12'6" (0:33:44) 1000 pts
(2) Matt Mulligan M 12'6" (0:33:56) 750 pts
(3) Mike Bartos M 12'6" (0:34:35) 550 pts
(4) Bob Pratt M 12'6" (0:34:51) 400 pts
(5) Kwin Morris M 12'6" (0:35:15) 325 pts
(6) Ben Tinhdit M 12'6" (0:35:23) 250 pts
(7) Keith Conway M 12'6" (0:35:34) 200 pts
(8) Dave Meade M 12'6" (0:36:21) 150 pts
(9) George Townsend M 12'6" (0:36:47) 125 pts
(10) Ryely Peynter M 12'6" (0:37:20) 100 pts
(11) Joe Lorenz M 12'6" (0:37:37) 99 pts
(12) John Rothhaar M 12'6" (0:37:56) 98 pts
(13) Sedot Elliot M 12'6" (0:40:44) 97 pts
(14) Sean Brunetti M 12'6" (0:41:08) 96 pts
(15) Nick Utech M 12'6" (0:41:12) 95 pts
(16) Richard Patrialla M 12'6" (0:44:39) 94 pts
(17) Tom Smith M 12'6" (0:53:28) 93 pts
 
(1) Julie Clark F 12'6" (0:38:13) 1000 pts
(2) Lisa Saliga F 12'6" (0:39:14) 750 pts
(3) Jamie Jolicoeur F 12'6" (0:40:25) 550 pts
(4) Pilar Hagey F 12'6" (0:40:39) 400 pts
(5) Rhonda Garvin F 12'6" (0:41:34) 325 pts
(6) Amy Vollick F 12'6" (0:45:02) 250 pts
(7) Meghan Marshall F 12'6" (0:45:46) 200 pts
 
(1) Kristel Coronado F Surf (0:33:33) 1000 pts
(2) Megan McCormack F Surf (0:36:01) 750 pts
(3) Rebecca Van Ravenswaay F Surf (0:38:53) 550 pts
(4) Annie Dabuskinskas F Surf (0:39:05) 400 pts
(5) Rebecca Priest F Surf (0:40:02) 325 pts
(6) Anne Parks F Surf (0:41:21) 250 pts
(7) Diane Tope F Surf (0:42:59) 200 pts
(8) Susan Townsend F Surf (0:43:51) 150 pts
(9) Jayna Brunetti F Surf (0:44:28) 125 pts
(10) Angelique Meiv F Surf (0:46:44) 100 pts
(11) Monica Segovia-Rezzo F Surf (0:48:50) 99 pts
(12) Kelly Long F Surf (0:50:36) 98 pts
(13) Zoe Smith F Surf (0:53:27) 97 pts
(14) Lexie Miranda F Surf (0:53:44) 96 pts
(15) Madison Miranda F Surf (0:55:13) 95 pts

 
14 Mile Course
(1) Michael Westenberger M 14' (2:34:51) 1000 pts
(2) Jared Munch M 14' (2:34:55) 750 pts
(3) Kenny Lambrecht M 14' (2:37:52) 550 pts
(4) Dave Schultz M 14' (2:47:42) 400 pts
(5) Erin Keenan M 14' (2:47:45) 325 pts
(6) David Rostvold M 14' (2:53:23) 250 pts
(7) Andrew Klapperich M 14' (2:59:51) 200 pts
(8) Wendell Martin M 14' (3:11:25) 150 pts
(9) Mike Fiorio M 14' (3:11:58) 125 pts
(10) Mitchell Strong M 14' (3:21:14) 100 pts
 
(1) Becky Striet F 14' (3:22:00) 1000 pts
 
(1) Karl Eugster M 12'6" (2:42:21) 1000 pts
(2) Darrel Uithoven M 12'6" (3:17:18) 750 pts
 
(1) Sarah Weyenberg F 12'6" (2:40:36) 1000 pts
(2) Patti Bohaty F 12'6" (2:50:01) 750 pts
(3) Ellery Winghart F 12'6" (3:21:44) 550 pts
(4) Deb Klapperich F 12'6" (3:26:19) 400 pts
 
3 Mile Course
(1) Jeffrey Freidhof M 14' (0:43:30) 1000 pts
 
(1) Samantha Carlson F 12'6" (0:37:48) 1000 pts
(2) Grace Ejnik F 12'6" (0:37:58) 750 pts
(3) Meredith Dorneker F 12'6" (0:40:58) 550 pts
(4) Ellie Kolodzieski F 12'6" (0:44:00) 400 pts
(5) Denise Ciebien F 12'6" (0:49:02) 325 pts
 
(1) John Ejnik M Surf (0:34:51) 1000 pts
(2) Martin Fencel M Surf (0:49:30) 750 pts
(3) Jason Vanhorn M Surf (0:51:35) 550 pts
(4) Jana Lindh M Surf (0:57:43) 400 pts
 
(1) Maureen Hebl F Surf (0:51:56) 1000 pts
(2) Cindy Vanhorn F Surf (1:01:05) 750 pts
(3) Gina Thorsen F Surf (1:03:40) 550 pts
August

 
10K Elite
(1) Zachary Handler M 14' (1:01:54) 1000 pts
(2) Craig Stolen M 14' (1:02:43) 750 pts
(3) Jonathan Sanborn M 14' (1:03:08) 550 pts
(4) Mike Brumbaugh M 14' (1:03:31) 400 pts
(5) Patrick Johnson M 14' (1:04:39) 325 pts
(6) Robbie Brink M 14' (1:05:58) 250 pts
(7) Jared Munch M 14' (1:06:31) 200 pts
(8) Steve Chiodo M 14' (1:09:30) 150 pts
(9) Joe Yasis M 14' (1:10:46) 125 pts
(10) Steven Orwig M 14' (1:11:11) 100 pts
(11) Paul Martel M 14' (1:11:21) 99 pts
(12) Cal Stenso M 14' (1:14:47) 98 pts
(13) Mike Westendorf M 14' (1:27:06) 97 pts
(14) Larry Suess M 14' (1:28:55) 96 pts
 
(1) Karl Eugster M 12'6" (1:07:11) 1000 pts
(2) Eric Heiligenstein M 12'6" (1:14:47) 750 pts
(3) Rich Engel M 12'6" (1:22:18) 550 pts
 
(1) Sarah Weyenberg F 12'6" (1:07:11) 1000 pts
(2) Patti Bohaty F 12'6" (1:11:56) 750 pts
(3) Kate Ellis F 12'6" (1:15:59) 550 pts
(4) Jessie Weyenberg F 12'6" (1:18:46) 400 pts
(5) Evonne Remhof F 12'6" (1:21:57) 325 pts
(6) Leigh Kramarczuk F 12'6" (1:24:02) 250 pts
(7) Tonia Williamson F 12'6" (1:24:58) 200 pts
(8) Kathleen Sapp F 12'6" (1:32:33) 150 pts
(9) Kris Diller F 12'6" (1:35:09) 125 pts
 
5K Recreational Short Course
(1) Stan Linnell M 14' (0:42:55) 1000 pts
 
(1) Joyce Getchell F 14' (1:01:49) 1000 pts
 
(1) Shane Hipsag M 12'6" (0:41:48) 1000 pts
(2) Patrick Carley M 12'6" (0:45:13) 750 pts
(3) Jeffrey Pratt M 12'6" (1:11:12) 550 pts
 
(1) Jenny Schwietz F 12'6" (0:41:29) 1000 pts
(2) Cassandra Brink F 12'6" (0:46:29) 750 pts
 
(1) Jasen Hoglund M Surf (0:47:00) 1000 pts
(2) Lance Thomas M Surf (0:47:22) 750 pts
(3) Tim Carlson M Surf (0:47:28) 550 pts
(4) Brian Bernier M Surf (0:48:15) 400 pts
(5) Vic Konopliv M Surf (0:53:02) 325 pts
(6) Cole Cernohous M Surf (0:54:34) 250 pts
(7) Tristan Thomas M Surf (0:55:00) 200 pts
 
(1) Kelly Konopliv F Surf (0:47:14) 1000 pts
(2) Kim Thomas F Surf (0:49:20) 750 pts
(3) Ashley Heinlein F Surf (0:49:57) 550 pts
(4) Gretchen Spottke F Surf (0:50:28) 400 pts
(5) Krista Kipper F Surf (0:53:40) 325 pts
(6) Cynthia Carlson-paetznick F Surf (0:55:22) 250 pts
(7) Kellie Cottrill F Surf (0:56:18) 200 pts
(8) Darcy Gaspar F Surf (0:56:18) 150 pts
(9) Jo Henning F Surf (1:01:51) 125 pts

 
Power Island Rapa Nui
(1) Matt Hassenrik M 14' (1:25:10) 2000 pts
(2) Daniel Novak M 14' (1:26:52) 1500 pts
(3) Ben Gareiss M 14' (1:29:54) 1100 pts
(4) Ryan Tiderington M 14' (1:34:39) 800 pts
(5) Dave Schuster M 14' (1:38:19) 650 pts
(6) Dave Scott M 14' (1:41:13) 500 pts
(7) Phil Trudgeon M 14' (1:42:43) 400 pts
(8) Robb Webber M 14' (1:53:44) 300 pts
 
(1) Bea Roxburgh F 14' (2:00:11) 2000 pts
 
(1) Karl Eugster M 12'6" (1:43:04) 2000 pts
(2) Ethan Morrical M 12'6" (1:43:25) 1500 pts
(3) Noah Hall M 12'6" (1:47:01) 1100 pts
(4) Eric Coon M 12'6" (1:53:17) 800 pts
(5) Sylvain Darrieux M 12'6" (2:02:45) 650 pts
(6) Jon Stewart M 12'6" (2:11:50) 500 pts
(7) Rob Wilkinson M 12'6" (3:36:24) 400 pts
 
(1) Sam Griffin F 12'6" (1:40:25) 2000 pts
(2) Anita Webber F 12'6" (1:44:59) 1500 pts
(3) Kirsten Lefeldt F 12'6" (1:52:18) 1100 pts
(4) Elizabeth Schluter F 12'6" (1:55:14) 800 pts
(5) Liese Pfeifer F 12'6" (1:56:50) 650 pts
(6) Meg Bosi F 12'6" (1:57:26) 500 pts
(7) Leslie Maclin F 12'6" (2:17:28) 400 pts
(8) Corinna Parish F 12'6" (2:19:07) 300 pts
 
Power Island Recreational Race
(1) Don Fedrigon M 14' (0:40:05) 2000 pts
 
(1) Stephanie Myers F 12'6" (0:41:19) 2000 pts
 
(1) Mike Bartos M Surf (0:38:40) 2000 pts
 
(1) Ashley Troy F Surf (0:46:18) 2000 pts

 
6 Mile Elite Race
(1) David Gould M 14' (1:08:00) 1000 pts
(2) Dave Schultz M 14' (1:11:37) 750 pts
(3) Henry Saha M 14' (1:11:40) 550 pts
(4) Marius Karrer M 14' (1:13:28) 400 pts
(5) Wendell Martin M 14' (1:13:54) 325 pts
(6) Bryant Carlson M 14' (1:15:18) 250 pts
(7) Dimitry Burukhin M 14' (1:16:20) 200 pts
(8) Thomas Zuccaro M 14' (1:16:28) 150 pts
(9) Ty Simic M 14' (1:17:24) 125 pts
(10) Michael Kramer M 14' (1:18:51) 100 pts
 
(1) Karl Eugster M 12'6" (1:10:13) 1000 pts
(2) Anthony Zuccaro M 12'6" (1:26:18) 750 pts
(3) Rob Wilkinson M 12'6" (1:47:23) 550 pts
 
(1) Sarah Weyenberg F 12'6" (1:08:26) 1000 pts
(2) Ellery Winghart F 12'6" (1:16:31) 750 pts
(3) Kirsten Lefeldt F 12'6" (1:16:32) 550 pts
(4) Jessie Weyenberg F 12'6" (1:16:45) 400 pts
(5) Liese Pfeifer F 12'6" (1:18:23) 325 pts
(6) June Lallas F 12'6" (1:23:30) 250 pts
(7) Leslie Maclin F 12'6" (1:26:18) 200 pts
 
3 Mile Recreational Race
(1) Tim McKenna M 14' (0:46:07) 1000 pts
(2) Richard Bograd M 14' (0:46:35) 750 pts
(3) Matthew Glaser M 14' (0:47:00) 550 pts
(4) Jardan Lee M 14' (0:00:00) 400 pts
 
(1) Trevor Mckenna M 12'6" (0:45:18) 1000 pts
(2) Viorel Stirbu M 12'6" (0:00:00) 750 pts
(3) Don Snellback M 12'6" (1:01:11) 550 pts
(4) Tim Hamilton M 12'6" (1:05:28) 400 pts
 
(1) Tiffany Yoder F 12'6" (0:49:37) 1000 pts
(2) Taylor Douglas F 12'6" (0:51:19) 750 pts
(3) Meredith Dorneker F 12'6" (0:53:06) 550 pts
(4) Courtney Welch F 12'6" (0:53:48) 400 pts
(5) Emily Updegraff F 12'6" (0:55:52) 325 pts
(6) Melissa Modlinski F 12'6" (1:00:28) 250 pts
(7) Maribel Hernandez F 12'6" (1:03:24) 200 pts
(8) Karrie Ozyuk F 12'6" (1:04:51) 150 pts
(9) Laura Schwartz F 12'6" (1:05:17) 125 pts
(10) Marla Layton F 12'6" (1:08:32) 100 pts
 
(1) Austin Kuttruff M Surf (0:51:07) 1000 pts
 
(1) Lynda Flores F Surf (0:58:45) 1000 pts
(2) Amy Shreve F Surf (1:12:00) 750 pts
(3) Jennifer Conter F Surf (1:17:20) 550 pts
September

 
SUP Masters Long Race
(1) Jeremy Vaine M 14' (1:07:50) 1000 pts
(2) Dan Gavere M 14' (1:07:59) 750 pts
(3) Brian LeFeve M 14' (1:08:24) 550 pts
(4) Bill Kraft M 14' (1:08:54) 400 pts
(5) Chris Ferrara M 14' (1:09:59) 325 pts
(6) David Gould M 14' (1:12:26) 250 pts
(7) Jonathan Sanborn M 14' (1:13:07) 200 pts
(8) Mike Brumbaugh M 14' (1:13:44) 150 pts
(9) Ben Johnston M 14' (1:14:27) 125 pts
(10) Ben Gareiss M 14' (1:15:04) 100 pts
(11) Erin Keenan M 14' (1:18:28) 99 pts
(12) Henry Saha M 14' (1:18:53) 98 pts
(13) Chris Pinkerton M 14' (1:18:54) 97 pts
(14) Dave Schultz M 14' (1:18:55) 96 pts
(15) Paul Martel M 14' (1:19:21) 95 pts
(16) Bryant Carlson M 14' (1:19:46) 94 pts
(17) Philip Ramstack M 14' (1:19:55) 93 pts
(18) Austin Kuttruff M 14' (1:27:16) 92 pts
(19) Michael Kramer M 14' (1:32:17) 91 pts
(20) Harrison Withers M 14' (1:37:48) 90 pts
 
(1) Sarah Schuster F 14' (1:28:24) 1000 pts
(2) Becky Striet F 14' (1:32:10) 750 pts
 
(1) Tristan Ferrara M 12'6" (1:15:24) 1000 pts
(2) Steve Kmecak M 12'6" (1:15:57) 750 pts
(3) Karl Eugster M 12'6" (1:17:34) 550 pts
(4) Eric Heiligenstein M 12'6" (1:27:43) 400 pts
(5) Marcus Kuizenga M 12'6" (1:34:02) 325 pts
 
(1) Sarah Weyenberg F 12'6" (1:15:36) 1000 pts
(2) Isabelle Picard F 12'6" (1:17:33) 750 pts
(3) Sam Griffin F 12'6" (1:19:38) 550 pts
(4) Elizabeth Schluter F 12'6" (1:22:36) 400 pts
(5) Ellery Winghart F 12'6" (1:24:12) 325 pts
(6) Kirsten Lefeldt F 12'6" (1:26:24) 250 pts
(7) Jessie Weyenberg F 12'6" (1:29:07) 200 pts
(8) Liese Pfeifer F 12'6" (1:30:46) 150 pts
(9) June Lallas F 12'6" (1:33:10) 125 pts
(10) Leslie Maclin F 12'6" (1:36:47) 100 pts
(11) Lisa Kummer F 12'6" (1:38:08) 99 pts
(12) Samantha Carlson F 12'6" (1:38:32) 98 pts
(13) Meredith Dorneker F 12'6" (1:38:50) 97 pts
 
SUP Masters Short Race
(1) Randall Johnson M 14' (0:44:10) 1000 pts
(2) Bill Grunow M 14' (0:45:25) 750 pts
(3) Thomas Zuccaro M 14' (0:45:49) 550 pts
(4) Marc Klug M 14' (0:45:53) 400 pts
(5) Tim McKenna M 14' (0:46:04) 325 pts
(6) Marius Karrer M 14' (0:46:13) 250 pts
(7) Steve Hirn M 14' (0:46:38) 200 pts
(8) Matthew Glaser M 14' (0:46:50) 150 pts
(9) Ken Cox M 14' (0:47:18) 125 pts
(10) Andrew Kerwin M 14' (0:47:20) 100 pts
(11) Tom Lauer M 14' (0:47:29) 99 pts
(12) Ashton Lucas M 14' (0:48:50) 98 pts
(13) Doug Hale M 14' (0:49:19) 97 pts
(14) Kelly Lofy M 14' (0:49:55) 96 pts
(15) Jim Ward M 14' (0:59:33) 95 pts
 
(1) Todd Tweet M 12'6" (0:45:37) 1000 pts
(2) Trevor Mckenna M 12'6" (0:45:43) 750 pts
(3) Chad Retzlaff M 12'6" (0:47:37) 550 pts
(4) Eliot Felske M 12'6" (0:48:04) 400 pts
(5) David Grebetz M 12'6" (0:50:29) 325 pts
(6) Jim Weyenberg M 12'6" (0:52:29) 250 pts
(7) Bernardo Isacovici M 12'6" (0:56:05) 200 pts
(8) Casey Mccarthy M 12'6" (0:59:26) 150 pts
(9) Andy Lutz M 12'6" (1:00:41) 125 pts
 
(1) Katniss Paris F 12'6" (0:44:50) 1000 pts
(2) Harmony Dawn F 12'6" (0:46:05) 750 pts
(3) Amy Pasley F 12'6" (0:49:28) 550 pts
(4) Taylor Douglas F 12'6" (0:51:25) 400 pts
(5) Julie Hollingsworth F 12'6" (0:51:30) 325 pts
(6) Becky Thomas F 12'6" (0:52:01) 250 pts
(7) Lori Miller F 12'6" (0:53:31) 200 pts
(8) Halla Pinkerton F 12'6" (0:55:30) 150 pts
(9) Maribel Hernandez F 12'6" (1:07:01) 125 pts
 
(1) Austin Kuttruff M Surf (0:47:48) 1000 pts
(2) Chris Pinkerton M Surf (0:47:50) 750 pts
(3) Doug Vojtko M Surf (0:49:43) 550 pts
(4) Tim Bielinski M Surf (0:50:13) 400 pts
(5) Chris Potter M Surf (0:52:11) 325 pts
 
(1) Lynda Flores F Surf (1:15:55) 1000 pts

2016 Points Standings

Elite Division:

Men's 14'
Ben Gareiss
Elkhart Lake, WI
Traverse City, MI
Suttons Bay, MI
Harrison Twp., MI
Beulah Frankfort, MI
Lake Geneva, WI
David Gould
Fontana, WI
Chicago, IL
Suttons Bay, MI
Burlington, WI
Harrison Twp., MI
Beulah Frankfort, MI
Michael Westenberger
Elkhart Lake, WI
Washburn, WI
Fontana, WI
Burlington, WI
Matt Hassenrik
Traverse City, MI
Beulah Frankfort, MI
Harrison Twp., MI
Daniel Novak
Traverse City, MI
Suttons Bay, MI
Beulah Frankfort, MI
Garrett Fletcher
Elkhart Lake, WI
Dave Schultz
Chicago, IL
Washburn, WI
Elkhart Lake, WI
Fontana, WI
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Brian LeFeve
Harrison Twp., MI
Lake Geneva, WI
Dean Leeper
Burlington, WI
Harrison Twp., MI
Chris Ferrara
Suttons Bay, MI
Beulah Frankfort, MI
Lake Geneva, WI
Harrison Twp., MI
Dave Schuster
Traverse City, MI
Fontana, WI
Elkhart Lake, WI
Jonathan Sanborn
Forest Lake, MN
Elkhart Lake, WI
Lake Geneva, WI
Brendan Dowd
Burlington, WI
Fontana, WI
Elkhart Lake, WI
Beulah Frankfort, MI
Mike Brumbaugh
Elkhart Lake, WI
Forest Lake, MN
Lake Geneva, WI
Ryan Tiderington
Traverse City, MI
Suttons Bay, MI
Beulah Frankfort, MI
Erin Keenan
Washburn, WI
Burlington, WI
Fontana, WI
Elkhart Lake, WI
Lake Geneva, WI
Ryan Helm
Beulah Frankfort, MI
Zachary Handler
Forest Lake, MN
Kevin Julka
Elkhart Lake, WI
Harrison Twp., MI
Jeremy Vaine
Lake Geneva, WI
Jared Munch
Washburn, WI
Forest Lake, MN
Kenny Lambrecht
Washburn, WI
Elkhart Lake, WI
Craig Stolen
Forest Lake, MN
Dan Gavere
Lake Geneva, WI
Robbie Brink
Elkhart Lake, WI
Forest Lake, MN
Henry Saha
Chicago, IL
Lake Geneva, WI
Chris Pinkerton
Burlington, WI
Elkhart Lake, WI
Fontana, WI
Lake Geneva, WI
Wendell Martin
Chicago, IL
Washburn, WI
Harrison Twp., MI
Ty Simic
Fontana, WI
Elkhart Lake, WI
Chicago, IL
Dave Scott
Traverse City, MI
Robb Webber
Traverse City, MI
Suttons Bay, MI
Beulah Frankfort, MI
Bryant Carlson
Chicago, IL
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Ben Johnston
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Marius Karrer
Chicago, IL
Phil Trudgeon
Traverse City, MI
Jim Misiewicz
Beulah Frankfort, MI
Suttons Bay, MI
Harrison Twp., MI
Bill Kraft
Lake Geneva, WI
Steven Landick
Fontana, WI
Matt Johnson
Suttons Bay, MI
Patrick Johnson
Forest Lake, MN
Michael Kramer
Chicago, IL
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
David Rostvold
Washburn, WI
Thomas Zuccaro
Chicago, IL
Burlington, WI
Nick Koenigsknecht
Suttons Bay, MI
Beulah Frankfort, MI
Basil Tydings
Suttons Bay, MI
Andrew Klapperich
Washburn, WI
Dimitry Burukhin
Chicago, IL
Nate Waldera
Fontana, WI
Burlington, WI
Paul Martel
Forest Lake, MN
Lake Geneva, WI
Mike Koehler
Elkhart Lake, WI
Steve Chiodo
Forest Lake, MN
Alex Sandler
Harrison Twp., MI
Brian Wilse
Harrison Twp., MI
Joe Yasis
Forest Lake, MN
Mike Fiorio
Washburn, WI
Nate Morton
Burlington, WI
Mitchell Strong
Washburn, WI
Steven Orwig
Forest Lake, MN
Frank Belisario
Beulah Frankfort, MI
Charles Anter
Suttons Bay, MI
Jake Clement
Harrison Twp., MI
David Boes
Beulah Frankfort, MI
Frank Bellisario
Harrison Twp., MI
Marc Tarkington
Suttons Bay, MI
Cal Stenso
Forest Lake, MN
Ricardo Lung
Harrison Twp., MI
Mike Westendorf
Forest Lake, MN
Noah Hall
Beulah Frankfort, MI
Illya Fiuty
Burlington, WI
Chris Smith
Harrison Twp., MI
Larry Suess
Forest Lake, MN
Ryan Buese
Beulah Frankfort, MI
Rob Giorgi
Harrison Twp., MI
Randy Newbold
Beulah Frankfort, MI
John Anter
Harrison Twp., MI
Philip Ramstack
Lake Geneva, WI
Austin Kuttruff
Lake Geneva, WI
Tom OConner
Harrison Twp., MI
David Frazier
Harrison Twp., MI
Harrison Withers
Lake Geneva, WI
5000
1500
1100
1000
750
550
100
4075
1000
1000
750
750
325
250
3400
1100
1000
750
550
3150
2000
750
400
2300
1500
400
400
2000
2000
1742
750
400
196
150
150
96
1550
1000
550
1550
1000
550
1450
550
325
325
250
1400
650
550
200
1250
550
500
200
1225
400
325
300
200
1200
650
400
150
1175
800
250
125
1072
325
250
200
198
99
1000
1000
1000
1000
1000
800
200
1000
1000
950
750
200
800
550
250
750
750
750
750
650
400
250
648
550
98
614
200
192
125
97
570
325
150
95
569
250
194
125
500
500
496
300
99
97
469
250
125
94
450
325
125
400
400
400
400
400
150
150
100
400
400
400
400
325
325
325
325
288
100
97
91
250
250
248
150
98
224
125
99
200
200
200
200
200
200
199
100
99
194
99
95
190
190
150
150
150
150
125
125
125
125
125
125
100
100
100
100
100
100
100
100
100
100
99
99
98
98
98
98
98
98
98
98
97
97
97
97
96
96
96
96
96
96
96
96
95
95
94
94
94
94
93
93
93
93
92
92
92
92
91
91
90
90
Men's 12'6"
Karl Eugster
Elkhart Lake, WI
Traverse City, MI
Fontana, WI
Suttons Bay, MI
Washburn, WI
Chicago, IL
Eric Heiligenstein
Elkhart Lake, WI
Fontana, WI
Forest Lake, MN
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Tristan Ferrara
Lake Geneva, WI
Suttons Bay, MI
Beulah Frankfort, MI
Harrison Twp., MI
Ethan Morrical
Traverse City, MI
Suttons Bay, MI
Camden Misiewicz
Beulah Frankfort, MI
Harrison Twp., MI
Steve Kmecak
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Kevin Cansiani
Harrison Twp., MI
Beulah Frankfort, MI
Noah Hall
Traverse City, MI
Rob Wilkinson
Chicago, IL
Traverse City, MI
Eric Coon
Traverse City, MI
Anthony Zuccaro
Chicago, IL
Darrel Uithoven
Washburn, WI
Sylvain Darrieux
Traverse City, MI
Todd Miller
Suttons Bay, MI
Beulah Frankfort, MI
Kwin Morris
Suttons Bay, MI
Sixto Linares
Fontana, WI
Rich Engel
Forest Lake, MN
Matt Claybourn
Burlington, WI
Jon Stewart
Traverse City, MI
Marcus Kuizenga
Lake Geneva, WI
Steffen Mueller
Beulah Frankfort, MI
Rusty Deane
Harrison Twp., MI
Tristan Patrona
Harrison Twp., MI
Randy Rair
Harrison Twp., MI
8000
2000
2000
1000
1000
1000
1000
3800
1500
750
750
400
400
3050
1000
750
750
550
1900
1500
400
1750
1000
750
1750
1000
750
1550
1000
550
1100
1100
950
550
400
800
800
750
750
750
750
650
650
575
325
250
550
550
550
550
550
550
550
550
500
500
325
325
325
325
325
325
250
250
200
200
Men's Surf Style
Bill Cochrane
Harrison Twp., MI
Chris Dyki
Harrison Twp., MI
Aaron Dyki
Harrison Twp., MI
1000
1000
750
750
550
550
Women's 12'6"
Sarah Weyenberg
Elkhart Lake, WI
Burlington, WI
Washburn, WI
Forest Lake, MN
Chicago, IL
Lake Geneva, WI
Sam Griffin
Traverse City, MI
Suttons Bay, MI
Beulah Frankfort, MI
Lake Geneva, WI
Kirsten Lefeldt
Traverse City, MI
Fontana, WI
Harrison Twp., MI
Burlington, WI
Beulah Frankfort, MI
Chicago, IL
Elizabeth Schluter
Elkhart Lake, WI
Traverse City, MI
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Patti Bohaty
Elkhart Lake, WI
Washburn, WI
Forest Lake, MN
Anita Webber
Traverse City, MI
Suttons Bay, MI
Beulah Frankfort, MI
Ellery Winghart
Elkhart Lake, WI
Chicago, IL
Washburn, WI
Lake Geneva, WI
Sarah Schuster
Fontana, WI
Elkhart Lake, WI
Burlington, WI
Liese Pfeifer
Traverse City, MI
Suttons Bay, MI
Chicago, IL
Lake Geneva, WI
Leslie Maclin
Traverse City, MI
Fontana, WI
Suttons Bay, MI
Burlington, WI
Chicago, IL
Elkhart Lake, WI
Jessie Weyenberg
Forest Lake, MN
Chicago, IL
Elkhart Lake, WI
Lake Geneva, WI
Crystal Smith
Harrison Twp., MI
Isabelle Picard
Lake Geneva, WI
Emma Hadden
Harrison Twp., MI
Beulah Frankfort, MI
Deb Klapperich
Washburn, WI
Burlington, WI
Anya Yurchenko
Elkhart Lake, WI
Kate Ellis
Forest Lake, MN
Shannon Blay
Fontana, WI
Meg Bosi
Traverse City, MI
Samantha Carlson
Fontana, WI
Lake Geneva, WI
Amie Elve
Suttons Bay, MI
Shelly Hammond
Beulah Frankfort, MI
Melissa Camphous
Harrison Twp., MI
June Lallas
Chicago, IL
Lake Geneva, WI
Leda Olmsted
Beulah Frankfort, MI
Jessica Kerfoot
Suttons Bay, MI
Evonne Remhof
Forest Lake, MN
Edie Call
Harrison Twp., MI
Alison Valiulis
Fontana, WI
Corinna Parish
Traverse City, MI
Missy Lukey
Elkhart Lake, WI
Leigh Kramarczuk
Forest Lake, MN
Ali Hoxsie
Beulah Frankfort, MI
Tonia Williamson
Forest Lake, MN
Kathleen Sapp
Forest Lake, MN
Kris Diller
Forest Lake, MN
Lisa Kummer
Lake Geneva, WI
Meredith Dorneker
Lake Geneva, WI
7000
2000
1000
1000
1000
1000
1000
4550
2000
1000
1000
550
4250
1100
750
750
550
550
550
3050
1100
800
750
400
3000
1500
750
750
3000
1500
750
750
2425
800
750
550
325
1800
1000
400
400
1675
650
550
325
150
1550
400
250
250
250
200
200
1300
400
400
300
200
1000
1000
750
750
750
550
200
725
400
325
650
650
550
550
550
550
500
500
498
400
98
400
400
400
400
400
400
375
250
125
325
325
325
325
325
325
325
325
325
325
300
300
250
250
250
250
250
250
200
200
150
150
125
125
99
99
97
97
Women's 14'
Becky Striet
Burlington, WI
Washburn, WI
Lake Geneva, WI
Bea Roxburgh
Traverse City, MI
Megan McCormack
Suttons Bay, MI
Sarah Schuster
Lake Geneva, WI
2750
1000
1000
750
2000
2000
1000
1000
1000
1000
 
Recreational Division:

Men's Surf Style
Austin Kuttruff
Elkhart Lake, WI
Lake Geneva, WI
Chicago, IL
Fontana, WI
Burlington, WI
Doug Vojtko
Elkhart Lake, WI
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Mike Bartos
Traverse City, MI
Suttons Bay, MI
Dan Sajdak
Elkhart Lake, WI
Chris Potter
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
John Ejnik
Washburn, WI
Jasen Hoglund
Forest Lake, MN
Brendan Dowd
Elkhart Lake, WI
Brandon Busuito
Suttons Bay, MI
Chris Pinkerton
Lake Geneva, WI
Lance Thomas
Forest Lake, MN
Martin Fencel
Washburn, WI
Richard Bulthaus
Fontana, WI
Russ Ryba
Suttons Bay, MI
Michael Johnson
Fontana, WI
Tim Carlson
Forest Lake, MN
Jason Vanhorn
Washburn, WI
Brian Bernier
Forest Lake, MN
Tim Bielinski
Lake Geneva, WI
James Pavlich
Burlington, WI
Jana Lindh
Washburn, WI
Vic Konopliv
Forest Lake, MN
Cole Cernohous
Forest Lake, MN
Tristan Thomas
Forest Lake, MN
4850
1100
1000
1000
1000
750
3100
2000
550
550
3000
2000
1000
1500
1500
1325
1000
325
1000
1000
1000
1000
800
800
750
750
750
750
750
750
750
750
750
750
550
550
550
550
550
550
550
550
400
400
400
400
400
400
400
400
325
325
250
250
200
200
Men's 12'6"
Todd Tweet
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Mike Rakow
Elkhart Lake, WI
Trevor Mckenna
Chicago, IL
Lake Geneva, WI
Chris Gebert
Elkhart Lake, WI
Chris Jens
Elkhart Lake, WI
Shane Hipsag
Forest Lake, MN
Austin Adair
Beulah Frankfort, MI
Scott Wilson
Suttons Bay, MI
Bernardo Isacovici
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Terry Knier
Elkhart Lake, WI
Geno Abbey
Suttons Bay, MI
Matt Mulligan
Beulah Frankfort, MI
Patrick Carley
Forest Lake, MN
Viorel Stirbu
Chicago, IL
Ben Hildreth
Elkhart Lake, WI
Casey Weis
Burlington, WI
Tim Dehr
Suttons Bay, MI
Mike Bartos
Beulah Frankfort, MI
Don Snellback
Chicago, IL
Jeffrey Pratt
Forest Lake, MN
Chad Retzlaff
Lake Geneva, WI
Bob Pratt
Beulah Frankfort, MI
Eliot Felske
Lake Geneva, WI
Will Stalle
Burlington, WI
Tim Hamilton
Chicago, IL
Rick Stalle
Burlington, WI
Kwin Morris
Beulah Frankfort, MI
David Grebetz
Lake Geneva, WI
Ben Tinhdit
Beulah Frankfort, MI
Jim Weyenberg
Lake Geneva, WI
Robert Foggia
Burlington, WI
Keith Conway
Beulah Frankfort, MI
Dave Meade
Beulah Frankfort, MI
Casey Mccarthy
Lake Geneva, WI
Andy Lutz
Lake Geneva, WI
George Townsend
Beulah Frankfort, MI
Ryely Peynter
Beulah Frankfort, MI
Joe Lorenz
Beulah Frankfort, MI
John Rothhaar
Beulah Frankfort, MI
Sedot Elliot
Beulah Frankfort, MI
Sean Brunetti
Beulah Frankfort, MI
Nick Utech
Beulah Frankfort, MI
Richard Patrialla
Beulah Frankfort, MI
Tom Smith
Beulah Frankfort, MI
2000
1000
1000
2000
2000
1750
1000
750
1500
1500
1100
1100
1000
1000
1000
1000
1000
1000
950
750
200
800
800
750
750
750
750
750
750
750
750
650
650
550
550
550
550
550
550
550
550
550
550
550
550
400
400
400
400
400
400
400
400
325
325
325
325
325
325
250
250
250
250
250
250
200
200
150
150
150
150
125
125
125
125
100
100
99
99
98
98
97
97
96
96
95
95
94
94
93
93
Men's 14'
Ken Cox
Elkhart Lake, WI
Fontana, WI
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Bryant Carlson
Elkhart Lake, WI
Don Fedrigon
Traverse City, MI
Tim McKenna
Chicago, IL
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Arden Anderson
Elkhart Lake, WI
Stan Linnell
Forest Lake, MN
Jeffrey Freidhof
Washburn, WI
Tyler Leeper
Burlington, WI
Scott Moore
Beulah Frankfort, MI
Keith Conway
Suttons Bay, MI
Randall Johnson
Lake Geneva, WI
Richard Bograd
Chicago, IL
Harry Tope
Beulah Frankfort, MI
Steve Hirn
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Bill Grunow
Lake Geneva, WI
Dave Meade
Suttons Bay, MI
Patrick Lynch
Burlington, WI
Matthew Glaser
Chicago, IL
Lake Geneva, WI
Marc Klug
Lake Geneva, WI
Burlington, WI
Thomas Zuccaro
Lake Geneva, WI
Matthew Newman
Suttons Bay, MI
Jardan Lee
Chicago, IL
Ashton Lucas
Burlington, WI
Lake Geneva, WI
Marius Karrer
Lake Geneva, WI
Gary Goebel
Burlington, WI
Andrew Kerwin
Lake Geneva, WI
Tom Lauer
Lake Geneva, WI
Doug Hale
Lake Geneva, WI
Kelly Lofy
Lake Geneva, WI
Jim Ward
Lake Geneva, WI
3025
1500
1000
400
125
2000
2000
2000
2000
1650
1000
325
325
1100
1100
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
750
750
750
750
750
550
200
750
750
750
750
750
750
700
550
150
650
400
250
550
550
550
550
400
400
298
200
98
250
250
150
150
100
100
99
99
97
97
96
96
95
95
Women's Surf Style
Charlie Schleevogt
Elkhart Lake, WI
Lynda Flores
Chicago, IL
Lake Geneva, WI
Ashley Troy
Traverse City, MI
Judy Knier
Elkhart Lake, WI
Jill Zschetzsche
Elkhart Lake, WI
Maureen Hebl
Washburn, WI
Kristel Coronado
Beulah Frankfort, MI
Kathleen Omara
Burlington, WI
Kelly Konopliv
Forest Lake, MN
Charmaine Barden
Fontana, WI
Kya Diehl
Elkhart Lake, WI
Kim Thomas
Forest Lake, MN
Megan McCormack
Beulah Frankfort, MI
Briana Torres
Fontana, WI
Cindy Vanhorn
Washburn, WI
Amy Shreve
Chicago, IL
Kelly Waala
Elkhart Lake, WI
Jennifer Conter
Chicago, IL
Gina Thorsen
Washburn, WI
Ashley Heinlein
Forest Lake, MN
Rebecca Van Ravenswaay
Beulah Frankfort, MI
Linda Adams
Elkhart Lake, WI
Peg Hau
Elkhart Lake, WI
Annie Dabuskinskas
Beulah Frankfort, MI
Gretchen Spottke
Forest Lake, MN
Rebecca Priest
Beulah Frankfort, MI
Krista Kipper
Forest Lake, MN
Anne Parks
Beulah Frankfort, MI
Cynthia Carlson-paetznick
Forest Lake, MN
Diane Tope
Beulah Frankfort, MI
Kellie Cottrill
Forest Lake, MN
Darcy Gaspar
Forest Lake, MN
Susan Townsend
Beulah Frankfort, MI
Jayna Brunetti
Beulah Frankfort, MI
Jo Henning
Forest Lake, MN
Angelique Meiv
Beulah Frankfort, MI
Monica Segovia-Rezzo
Beulah Frankfort, MI
Kelly Long
Beulah Frankfort, MI
Zoe Smith
Beulah Frankfort, MI
Lexie Miranda
Beulah Frankfort, MI
Madison Miranda
Beulah Frankfort, MI
2000
2000
2000
1000
1000
2000
2000
1500
1500
1100
1100
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
800
800
750
750
750
750
750
750
750
750
750
750
650
650
550
550
550
550
550
550
550
550
500
500
400
400
400
400
400
400
325
325
325
325
250
250
250
250
200
200
200
200
150
150
150
150
125
125
125
125
100
100
99
99
98
98
97
97
96
96
95
95
Women's 12'6"
Samantha Carlson
Elkhart Lake, WI
Burlington, WI
Washburn, WI
Meredith Dorneker
Elkhart Lake, WI
Burlington, WI
Washburn, WI
Chicago, IL
Stephanie Myers
Traverse City, MI
Lisa Kummer
Elkhart Lake, WI
Taylor Douglas
Chicago, IL
Lake Geneva, WI
Katie Schuster
Elkhart Lake, WI
Jenny Schwietz
Forest Lake, MN
Julie Clark
Beulah Frankfort, MI
Lucky Miller
Suttons Bay, MI
Tiffany Yoder
Chicago, IL
Katniss Paris
Lake Geneva, WI
Amy Pasley
Lake Geneva, WI
Burlington, WI
Sarah Majerus
Elkhart Lake, WI
Harmony Dawn
Lake Geneva, WI
Grace Ejnik
Washburn, WI
Lisa Saliga
Beulah Frankfort, MI
Cassandra Brink
Forest Lake, MN
Sara Hunt
Suttons Bay, MI
Jenny Deluca
Burlington, WI
Rhonda Garvin
Suttons Bay, MI
Beulah Frankfort, MI
Jamie Jolicoeur
Beulah Frankfort, MI
Suzanne Wilson
Suttons Bay, MI
Courtney Welch
Chicago, IL
Pilar Hagey
Beulah Frankfort, MI
Ellie Kolodzieski
Washburn, WI
Kristen Lagos
Suttons Bay, MI
Halla
Burlington, WI
Denise Ciebien
Washburn, WI
Julie Hollingsworth
Lake Geneva, WI
Maribel Hernandez
Chicago, IL
Lake Geneva, WI
Emily Updegraff
Chicago, IL
Becky Thomas
Lake Geneva, WI
Kristen Wallrab
Burlington, WI
Melissa Modlinski
Chicago, IL
Amy Vollick
Beulah Frankfort, MI
Kirsten Anderson
Burlington, WI
Meghan Marshall
Beulah Frankfort, MI
Lori Miller
Lake Geneva, WI
Karrie Ozyuk
Chicago, IL
Chloe Heiligenstein
Burlington, WI
Halla Pinkerton
Lake Geneva, WI
Laura Schwartz
Chicago, IL
Elsie Kmecak
Burlington, WI
Marla Layton
Chicago, IL
4000
2000
1000
1000
2300
650
550
550
550
2000
2000
1500
1500
1150
750
400
1100
1100
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
1000
950
550
400
800
800
750
750
750
750
750
750
750
750
750
750
750
750
725
400
325
550
550
550
550
400
400
400
400
400
400
325
325
325
325
325
325
325
325
325
200
125
325
325
250
250
250
250
250
250
250
250
200
200
200
200
200
200
150
150
150
150
150
150
125
125
125
125
100
100
Women's 14'
Joyce Getchell
Forest Lake, MN
1000
1000





Contact:
wave@midwestsup.com

Review the official
WPA rulebook.